SÜNDMUSTE KAVA
  tagasi AVALEHELE
  SA Võru Kannel
  Töötajad
  Teenused
  Piletiinfo, SAALIPLAANID
  Kino Kannel
  "Võru Kandle teatriauhind"
  Võru Linnagalerii
  Harrastustegevus
  Kohvik Kannel
  Külastaja meelespea
  Facebooki leht ja koostööpartnerid
  Sündmuste arhiiv
  Tagasivaateid
   
   
    SA Võru Kannel
Liiva 13, 65609 Vőru
Info: (+372) 78 68676, (+372) 78 68671
Faks: (+372) 78 68672
E-post: info@vorukannel.ee
 
Täna Kandles | Hooaja tippsündmused | Ürituste arhiiv

Kõik üritused
Ürituse nimi: Näituse avamine: Tõnu Tamme maalinäitus „Kuusalu värvid“
Kuupäev: 29.03.2015
Kell: 15:30
Koht:
Ürituse kirjeldus:

Tõnu Tamme maalide näituse „Kuusalu värvid“

Kuusalu on eriline koht ja seda ka kogu Eestimaa mõttes - see on olnud ergas paik juba aastasadu, kui mõelda siinsetele kivikalmetele või muudele arheoloogilistele leidudele. Siin on ikka tegeletud toredate asjadega, mis kajavad ka palju kaugemale valla ja kihelkonna piiridest.

Kuusalu vallaga olen ma olnud pikka aega seotud tänu oma abikaasale, näitleja Mari Lillele, kelle vanemad said õnnekombel 1977. aastal Andineemele, mis asub vahetult Eesti põhjarannikul Kolga lahe kaldal, suvila. Minu õpetaja ja innustaja Edgar Valter suvitas tollal veel siinsamas lähedal Lahemaal Kasispeal.

Just Edgar Valter ongi olnud minu peamine õpetaja maalimise alal. Olen mitmeid kordi öelnud ja ütlen ikka, et teater on minu armastus ja maalimine kirg. Edgar Valter nägi mu katsetusi, utsitas ja julgustas joonistama. Kui teatrikooli lõpetasin, kinkis ta mulle värvikasti.

Miks „Kuusalu värvid“? Kõigepealt tuli minu juurde, ei tea kust, näituse pealkiri, millest lähtuvalt sündis tänavu – 2014. aasta kevade-suvel enamik praeguse näituse maalidest. Ei mäletagi, kes mulle selle näituse mõtte pähe pani, kuid olen lähtunud neid pilte tehes kodukoha looduse värvidest ja kombinatsioonidest Kuusalu kihelkonna rahvariiete värvidega. Püüdsin leida loodusest üles just neid värve, mis pandi siinsetesse rahvariietesse ja otsisin vastust kuidas mitu sajandit tagasi need mustritesse kokku seati.

Kuna olen juba enam kui paarkümmend aastat tegelenud Eestis looduslikult kasvavaid orhideede uurimisega, ongi paljud minu maalid just neist lilledest. Käesoleva näituse piltidel on ainult minu kodukohas - Andineeme külas - leitud orhideed: laialehine neiuvaip, ööviiul, pesajuur, punane tolmpea jt. Kuna orhideed armastavad lupja ja paas, mis asub meil, Kuusalus peaaegu maapinnal on lubi, ongi neid lilli saartel, Lääne- ja Põhja Eestis rohkem kui mujal. Aegviidu kandist metsast leidsin lehitu pisikäpa, mille õied on tagurpidi varre küljes, sellel taimel pole klorofülli. Inglased nimetavad seda lille kummitus-orhideeks – ka seda olen ma oma maalil kujutanud.

Minu näitus koosneb kokku umbes 25 … 30 maalist, millest osa on maalitud traditsioonilisetele pindadele – lõuendpapp või vineer raamitud klassikalise raamiga. Enamiku maalide mõõtmed on ligikaudu 40×60cm, kahel 30×130cm. Mitmed on aga maalitud hoopis töödeldud ja töötlemata puidule, mis on pärit siitsamast Kuusalust – õunapuu, mänd, kuusk jne. Mõne puidutüki, millele olen maalinud, olen leidnud oma kodurannas jalutades.

Et tuua oma Kuusalu kihelkonna meeleolusid vaatajale veelgi lähemale, mängib minu näituse taustaks muusika Veljo Tormise Kultuuriseltsi poolt välja antud Kuusalu kihelkonna regilauludega CD-plaadilt “Vanad viisid uuel häälel”, millel laulavad Kuusalu kohalikud lauljad - Urve Toompuu, Karl-Erik Märtson, Liis Jürgens, Veiko Tamm, Tui Hirv, Veljo Tormis, Taavi Esko, Eero Esko, Lauri Esko, Kärt Velpler, Tiiu Lepnurm, Kaisa Kaisel, Anu Karjatse, koos Kolga-Kuusalu kammerkoori, Kuusalu keskkooli neidude ansambli ja noortekooriga.

Näitust „Kuusalu värvid“ on eksponeeritud Kuusalu rahvamajas septembris-novembris 2014. aastal.

 Tõnu Tamm